© 2024 Cestování.cz

Portes du Soleil

Zahrnuje celkem 13 středisek, která se nacházejí mezi horou Mont Blanc ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Celý areál nabízí 650 až 700 km sjezdovek, na které lyžaře vyváží více než 200 vleků a lanovek. Ty převezou téměř 250 000 osob za hodinu a tvoří tak největší síť lanovek na světě. Portes du Soleil se rozkládá na celkové ploše 1036 km2.

Téměř všechny sjezdovky jsou vzájemně propojené lanovkami. Pouze pár míst je dostupných jen bezplatnou autobusovou dopravou. Areál se rozkládá v nadmořské výšce přibližně 900 až téměř 2500 m n. m. Stejně jako v jiných alpských střediscích, sjezdovky v nižších polohách jsou vybaveny sněžnými děly, která umožňují prodloužení lyžařské sezóny.

Mezi 13 středisek, která Portes du Soleil tvoří, patří 5 švýcarských a 8 francouzských center. Jedná se o tato švýcarská střediska: Morgins, Les Crosets, Champery, Val d'Illiez (včetně Champoussin) a Torgon, a tato francouzská: Avoriaz, Morzine, Châtel, Montriond, Abondance, Le Chapelle-d'Abondance, Saint-Jean-d'Aulps a Les Gets.

Všechna střediska, která pod Portes du Soleil patří, mají k dispozici podrobné mapy svého lyžařského území. Hlavní okruh tvoří většina švýcarských a některá francouzská centra (Châtel-Morgins-Champussin-Les Crosets/Champery-Avoriaz-Châtel). Okruh je sjízdný v obou směrech a průměrnému lyžaři či snowboardistovi zabere většinu dne. Mimo něj leží další střediska Torgon/Abondance (spojeno lanovkou s Châtel) a Morzine/Les Gets (spojeno s Avoriaz).

Historie střediska

V roce 1965 dostal bývalý francouzský olympijský vítěz v alpském lyžování, Jean Vuarnet, za úkol rozvíjet tento sport v Morzine a okolí. Přišel tedy s plánem na vystavění nového lyžařského centra na severní straně hory Hauts Fort. Později byla tato oblast spojena i s východem a jihem a vznikl tak obrovský lyžařský areál, který zahrnuje střediska ve Francii i Švýcarsku.

Jean Vuarnet žádal o investování projektu člena francouzské smetánky, Gerarda Bremonta, který navrhl spolupráci třem vzdělaným a velmi talentovaným architektům. Během několika let se Avoriaz stalo oblíbeným lyžařským centrem právě vyšších společenských vrstev. Později zde začali působit další elitní lyžařky – Isabelle Mir a Annie Famose. Od té doby se v Avoriaz nachází známá lyžařská školka. Jména lyžařek byla použita pro název jednoho z předních lyžařských a módních obchodů, The Mirfamouse. V současné době už Avoriaz není módním střediskem, ale tradičním lyžařským centrem, kde jsou hosté ubytovaní ve skromnějším stylu.