Lyžování v Avoriaz

Avoriaz leží v nadmořské výšce 1100 až 2466 m n. m. Je součástí jednoho z nejrozsáhlejších lyžařských areálů na světě, Portes du Soleil, jehož název je odvozený od průsmyku mezi Francií a Švýcarskem. Avoriaz je přímo spojeno se švýcarským střediskem Les Crosets a francouzskými centry Châtel a Morzine. Na samotném území Avoriaz se nachází 130 km sjezdovek, které jsou rozděleny do čtyř částí: Lindaret, Haut-Forts, Fornet a Super Morzine. Posledně zmíněná oblast je napojena na Morzine a je využívána hlavně lyžařskými školami a začátečníky.

Lindaret je název krásného údolí s množstvím červených a modrých tras. Najdete tu jedinou černou sjezdovku. Byl zde vybudován ekologický snowpark, The Stash, který je jediným svého druhu ve Francii. Dole v údolí se nachází malá vesnička a mnoho restaurací.

Oblast Fornet nabízí lyžování mezi skalami a trhlinami. Snadno se odtud dostanete do švýcarského střediska Les Crosets, kde můžete vyzkoušet i jednu z nejstrmějších sjezdovek v Evropě – La Chavanette (zvaná také The Swiss Wall – Švýcarská zeď).

V Haut-Forts se nacházejí nejnáročnější sjezdovky. Většina z nich je černých a některé jsou určeny jen expertům. Začínají často v nadmořské výšce okolo 2400 m a končí ve výšce 1100 m n. m. Haut-Forts je také ideálním místem pro sjezdování mimo sjezdovky – doporučuje se ale velká opatrnost, protože zde nezřídka padají laviny. Z vrcholové stanice Haut-Forts se lze vrátit jednoduše do Avoriaz po červené či modré sjezdovce.