Portes du Soleil

Portes du Soleil je hlavním lyžařským areálem, ležícím v severní části Francouzských Alp, a jedním z nejrozsáhlejších oblastí tohoto druhu na světě. Zahrnuje celkem 13 středisek, která se nacházejí mezi horou Mont Blanc ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Celý areál nabízí 650 až 700 km sjezdovek, na které lyžaře vyváží více než 200 vleků a lanovek. Ty převezou téměř 250 000 osob za hodinu a tvoří tak největší síť lanovek na světě. Portes du Soleil se rozkládá na celkové ploše 1036 km2.

Téměř všechny sjezdovky jsou vzájemně propojené lanovkami. Pouze pár míst je dostupných jen bezplatnou autobusovou dopravou. Areál se rozkládá v nadmořské výšce přibližně 900 až téměř 2500 m n. m. Stejně jako v jiných alpských střediscích, sjezdovky v nižších polohách jsou vybaveny sněžnými děly, která umožňují prodloužení lyžařské sezóny.

Mezi 13 středisek, která Portes du Soleil tvoří, patří 5 švýcarských a 8 francouzských center. Jedná se o tato švýcarská střediska: Morgins, Les Crosets, Champery, Val d'Illiez (včetně Champoussin) a Torgon, a tato francouzská: Avoriaz, Morzine, Châtel, Montriond, Abondance, Le Chapelle-d'Abondance, Saint-Jean-d'Aulps a Les Gets.

Všechna střediska, která pod Portes du Soleil patří, mají k dispozici podrobné mapy svého lyžařského území. Hlavní okruh tvoří většina švýcarských a některá francouzská centra (Châtel-Morgins-Champussin-Les Crosets/Champery-Avoriaz-Châtel). Okruh je sjízdný v obou směrech a průměrnému lyžaři či snowboardistovi zabere většinu dne. Mimo něj leží další střediska Torgon/Abondance (spojeno lanovkou s Châtel) a Morzine/Les Gets (spojeno s Avoriaz).